آخرین آمار صادرات شرکتهای دانش بنیان، دارو رکورددار صادرات فناوری

به گزارش وبلاگ رشد آرمان، مسعود حافظی در تبادل نظر با خبرنگاران در مورد صادرات محصولات شرکت های دانش بنیان طی سالهای اخیر و تبیین صندلی دفتر توسعه کسب و کار گفت: شرکتهای دانش بنیان می توانند برای گسترش فناوری هایشان در راستای صادرات محصولاتشان از تسهیلات معاونت علمی و فناوری بهره مند شوند.

آخرین آمار صادرات شرکتهای دانش بنیان، دارو رکورددار صادرات فناوری

وی اضافه نمود: مرکز تعاملات بین الملل علم و فناوری معاونت علمی که بازوی صادراتی معاونت علمی محسوب می گردد نیز برای تحقق این مهم به سراغ شرکت هایی می رود که می توانند صادرات خوبی داشته باشند؛ این مرکز در حد توان خود تسهیلات صادرات شرکتهای دانش بنیان را فراهم می نماید و تا حد امکان موانع موجود صادراتی را از جلوی پای آنها بر می دارد.

معاون دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی و فناوری با بیان اینکه دو نوع آمار صادرات رسمی و غیر رسمی برای محصولات شرکتهای دانش بنیان منظور می گردد، گفت: عمدتاً شرکتهای فناور در حوزه فناوری اطلاعات و تولیدنماینده محتوا که محصول محور نیستند و صادرات و واردات ارز آنها در گمرک ثبت نمی گردد جز آن دسته ای حساب می شوند که نمی توانیم آماری از فروش آنها داشته باشیم؛ ضمن اینکه تعدادی از این شرکتها به دلایل تحریمی و ضوابطی که در کشور وجود دارد به صورت غیر رسمی فعالیت می نمایند و فروش خارجی خود را ریالی انجام می دهند.

وی ادامه داد: به عنوان مثال، خریدار خارجی با پرداخت ریالی و ترخیص با کارت غیر متفرقه بازرگانی از یک شرکت دانش بنیان ایرانی کالایی خریداری می نماید که این موضوع قابل رصد و کنترل ما نیست.

رشد صادراتی شرکت های دانش بنیان طی 4 سال

حافظی با اشاره به آمار صادرات محصولات دانش بنیان طی 4 سال اخیر گفت: از سال 94 تا به امروز از میان 5000 هزار شرکت دانش بنیانِ تأییدِ صلاحیت شده، 415 شرکت دانش بنیان طی این سال ها دارای رکورد صادرات رسمی هستند که تعدادی از آنان از رشد صادراتی مطلوبی برخوردار بوده است. برداشت ما بر این است که تعداد شرکت های صادراتی دانش بنیان حداقل دوبرابر تعداد موجود است، یعنی طی این سال ها نزدیک به 800 شرکت دانش بنیان، صادرات رسمی و غیر رسمی داشته اند.

معاون دفتر توسعه کسب و کار بین الملل معاونت علمی با اشاره به میزان صادرات شرکتهای دانش بنیان طی سالی که گذشت (سال 98) بیان کرد: بر اساس آخرین آمار می توان گفت عدد صادرات سال 98 عددی معادل حدود 400 میلیون دلار توسط 250 شرکت دانش بنیان بوده است.

بیشترین سهم صادرات در حوزه دارو

وی با اشاره به حوزه ای که بیشترین صادرات را بر اساس ارزش دلاری در سال 98 داشته است گفت: دارو و تجهیزات پزشکی (شامل داروهای شیمیایی، داروهای نانو، زیست فناوری)، مواد پیشرفته، پلیمر، مواد و رزین شیمیایی، ماشین آلات و تجهیزات صنعتی از حوزه هایی بوده اند که به ترتیب بیشترین صادرات را در این سال به خود اختصاص داده اند.

کشورهای مخاطب محصولات شرکتهای دانش بنیان

حافظی با اشاره به کشورهای هدف صادرات محصولات دانش بنیان در سال 98 گفت: کشورهای همسایه ایران در منطقه و کشورهای آسیای میانه از جمله کشورهای مخاطب محصولات شرکتهای دانش بنیان ایران بوده اند؛ کشورهای عراق، افغانستان، پاکستان و کشورهای حوزه خلیج فارس بازار اصلی صادراتی بوده اند؛ البته به صورت محدود نیز به افریقا و اروپا محصولات دانش بنیان صادر شده است.

وی تاکید نمود: البته ما در معاونت علمی و فناوری الزامی برای یکپارچه کردن آمار رسمی و غیر رسمی نداریم بلکه تمام هدف این است که یاری کنیم این شرکتها محصولات خود را صادر نمایند حتی در این راستا تسهیلات و سرویس هایی به آنها ارائه می گردد.

به گفته حافظی، سرویس های ارائه شده معمولاً از جنس تقویت توان صادراتی شرکتهای دانش بنیان است؛ در حال حاضر نزدیک به 4 هزار خدمت توانمند سازی و توسعه بازار به 2500 شرکت ارائه شده است که اگر حمایتهای صندوق نوآوری و شکوفایی هم به آن اضافه گردد، عدد قابل توجهی خواهد شد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "آخرین آمار صادرات شرکتهای دانش بنیان، دارو رکورددار صادرات فناوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آخرین آمار صادرات شرکتهای دانش بنیان، دارو رکورددار صادرات فناوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید